Pokolgép
A Pokolgép az 1980-as évek elején alakult magyar heavy metál együttes. Kukovecz Gábor (gitár) és Paksi Endre alapította de az együttes hamar kiegészült a klasszikusnak számító összetételűvé: Kalapács József (ének), Nagyfi László (gitár), Pazdera György (basszusgitár), Tarca László (dob) csatlakozásával.
Pokolgép
1980-1986
Sok-sok évvel ez előtt, egy messzi, messzi galaxisban, Kukovecz Gábor, Varga "Pepe" Tibor, valamint Paksi Endre együtt zenéltek egy amatőr formációban, ahonnan együtt vonultak katonának is. A leszerelés után már komoly szándékkal folytatták, dobosok tucatjait fogyasztva. Koncertjeik is voltak, melynek rendszeres látogatója volt az akkor még teljesen ismeretlen Kalapács Józsi. Az egyik buli után végül odasétált a csapathoz, mondván , szívesen énekelne a zenekarban. Amerikai sikersztorihoz hasonlóan a közönségből érkezett énekes azóta maga is legendás alakja a hazai rock életnek. "Kalács" érkezése felkavarta az állóvizet, többek közt mert magával hozta ugyancsak énekes barátját, Németh Lacit. Józsi "hivatalosan" 82-ben lett a zenekar tagja, ami akkora már nyolctagúra bővült. Szükség is volt a legénységre, mivel számaikat teátrális látvánnyal párosították. Például, Ave Cézár című dalukhoz egyikőjük Cézár jelmezét öltötte magára. Intróként már akkor, az azóta is gyakran alkalmazott Orf: Carmina Burana-ja szolgált. Kukovecz Gábor akkori beceneve a Hóhér is jelmezének volt köszönhető. Kalács és Németh Józsi párducmintás bőrmellényben hirdette az igét olyan dalokban, mint a Cirkusz és Rács, vagy a Gladiátorok. Mivel Gábor a Prognózisos Vörös Pistinél is tanult gitározni, fel is léptek előttük. Vörös is csak akkor illetődött meg, mikor az öltözőben a maszkokat húzták fel. Ekkor már a Pokolgép nevet használták, aminek Vörös Pisti azonnali megváltoztatását javasolta. Az eredeti elképzelés Kommandó volt, de kiderült, hogy ezen a néven már másik banda is fut, így az akkori dobos, Neográdi Dezső javaslatára a Pokolgép nevet vették fel.
Gábor mellett a gitárosok is sokat csereberélődtek, eleinte Maza István volt a másodpilóta, majd kiválása után egy ideig Révi Józsi (később Dance) jött a Metal Vox-ból. Utána is játszottak Gábor mellett sokan, mígnem az akkori Ninive gitáros Nagyfi Laci csatlakozott hozzájuk. A zenekar irányítása fölött ekkorra Endre és Gábor már nem tudtak közösen dönteni, így Endre kiszállt és később megalakította az azóta is sikeres Ossian zenekart. Az épp aktuális dobos, Gyenizse András ismerőse, Pazdera Gyuri vette át a basszusgitárosi posztot, majd mikor András Amerikába disszidált ő hívta a zenekarba a régi Rockwell-es kollégát, Tarca Lacit.
84' - 85' táján a zenekar népszerűsége rohamosan nőtt. Megesett, hogy este két FMH-s koncertet is adtak, ami összesen több, mint ezerötszáz nézőt jelentett. A népszerűség eleinte mégsem járt anyagi előnyökkel, a fiúk minden keresett forintot visszaforgattak a produkcióba. Díszleteket, fény- és hangtechnikát halmoztak. Ezekben az időkben vették azt a koporsót is ami sokáig állandó "szereplője" volta műsornak. A koporsót Gábor-ék első emeleti lakásának előszobájában pihentették két buli közt, benne kábeleket tároltak. Bizony előfordult, hogy a lakók összegyűltek a lépcsőházban, mikor cipelték fel a lépcsőn, csodálkozva, hogy már megint ki halt meg?
A zenekar ekkor már olyan népszerű bandák előtt játszott mint az Omega, a P. Boksz, vagy a Mobil, és rengeteg önálló klubbulit is csináltak. Ekkor érkezett el először az a pont, hogy a produkció akadályokba ütközött. Az akkori kor rendjébe nem fért bele egy olyan zenekar akik maszkokban, bőrben, nyíltan énekelnek olyan témákról ami az ifjúság gondolkodásmódját befolyásolhatja. A hivatalos szervek központi utasítása szerint nem is játszhattak, de speciális plakátozási technikával ezt is megoldották. Koncert előtt három nappal üres csomagolópapírokkal ragasztották tele a várost, másnap hajnalban pedig neolux spray-vel ráírták a koncert helyszínét, idejét. Ekkor már nem lehetett lemondani a bulit. Ezeken a koncerteken rendre megjelentek a vezetés ellenőrei is az ún. "figyelők". Gábornak rendszeresen kellett a koncertek után a helyi őrsön azt hallgatnia, hogy a "szocinak" a Dolly Roll mennyivel szimpatikusabb. Ekkor a bulikat Józsa Béla szervezte, gyakran diszkónak bérelve helyet és a Pokolgép mint vendégzenekar játszott aznap. A rajongók persze pontosan tudták mi a helyzet és teltházak voltak mindenhol.
A '84-es Ki mit tud? országos ismertséget és ezzel egy sor új problémát is hozott. Pepe ez idő tájt lett billentyűsből hangmérnök. A vetélkedő után egy rövid mellék vágány jött. Lekerültek a bőrruhák, és heavy metal helyett dirty rock-ot játszottak.(Ekkor született a Vérszívó Asszony is). Lemezt ígértek nekik, ha folytatják, de három-négy buli után visszatértek a saját zenéjükhöz, mondván ők halálosan komolyan hisznek a metálban. Ez be is jött.
1986-1991
Kalapács József - ének
Kukovecz Gábor - gitár
Nagyfi László - gitár
Pazdera György - basszusgitár
Tarca Laszló - dob
A ' 84 augusztusi Motörhead koncert, majd a P. Mobil sétahajós turnéja után, ahol nyilvánvalóvá vált, hogy a banda komoly tömegeket képes megmozgatni, már konkrétumokról is tárgyaltak az addig fagyos Hungaroton vezetőséggel. Ott is legnagyobb segítségükre Csala Mária volt. Rajta kívül Nagy Feró is egyengette pályájukat, tanácsokkal, szövegekkel, amivel csak tudta. Az első lemez (Totális Metál 1986. Hungaroton) hatalmas siker lett. Részben, mert ilyen stílusú magyar lemez azelőtt nem jelent meg itthon, ráadásul amúgy is hatalmas közönségbázisuk volt. Az albumból két hónap alatt 65.000 példány kelt el, összességében úgy 80.000 körül. A másodikból ( Pokoli Színjáték 1987. Hungaroton) már 90.000 ment el, de az is lehet, hogy még több, csak az akkori vezetésnek nem állt érdekében ezt bevallani. Ugyanis, aki 100.000 példány fölött teljesített annak kellett, hogy járjon az 1.000.000 Ft-os reklámkeret. Akkor ez a 100.000 példány volt az aranylemez, összehasonlításképp ma elég 15.000-et eladni. Sajnos az is keveseknek sikerül rockzenei berkekben.
A turnék is nagyon sikeresek voltak, mindenhol teltházak, a szakmai lapok kiemelten foglalkoztak a zenekarral, a közönségszavazásokon a tagok rendre taroltak. A rajongók az egész országon végig kísérték a zenekart. Volt, akinek nyáron az volt a nyaralás, hogy minden állomására elkísérte a turnét. Szép és sikeres idők voltak. Több mai neves csapat nevezi meg egyik hatásának a klasszikus Pokolgép munkásságát.
A zenekar szerint az első három volt a legsikeresebb lemezük, bár mindegyikkel megpróbáltak a maguk módján előrelépni egyet. Az állandó munka, szervezés, szállítás, próbák, koncertek felőrölték a tagok energiáit, és az ellentétek kiéleződtek. Különösen Gábor és Nagyfi Laci zenei ötletei fordultak más-más irányba. Ez vezetett végül hazánk legendás metál csapatának első felállásának végéhez. 1990-ben Nagyfi Laci és Kalapács Józsi kiváltak a zenekarból, majd megalapították a később ugyancsak sikeres Omen-t. A klasszikus felállás még egyszer, 1995. szeptember 2-án állt közösen a Petőfi Csarnok színpadára. Ennek emlékét egy lemez és koncertvideó őrzi ( Utolsó Merénylet 1995. Sony). Kalapács Józsi azóta is rendszeres vendége az új Pokolgép koncertjeinek, és a zenekar 20. születésnapi koncertjén valószínűleg a klasszikus csapat is színpadra áll majd. Mindenesetre a zenekar ezután sem állt le, újabb sikeres évek következtek.
1991 - 1995
Rudán Joe - ének
Kukovecz Gábor - gitár
Jung Norbert - gitár
Pazdera György - basszusgitár
Tarca László - dob
Kukovecz Gabi, Pazdera Gyuri és Tarca Laci tehát együtt maradtak tele ötletekkel, energiával. Egy zenekar életében a legsúlyosabb probléma az énekesváltás. Gábor egy Led Zeppelin-emlékzenekar, a Coda koncertjén figyelt fel Rudán Józsi hangjára, fazonjára. Az előzetes megbeszélések után ő lett a Pokolgép új énekese. Joe-nak csak annyi kérése volt, hogy a Codá-t ne kelljen feladnia, neki az a hobbija. Így is lett, a Coda, bár más felállásban, de azóta is fut. A megürült gitárosi posztra pedig egy fiatal, tehetséges srác ,Kun Péter (1967-1993) került. Hat hónapos közös munkájukból a közönség néhány koncertet láthatott csak, Petit innen hívta Pataky Attila az Eddába. Tragikus halála 1993-ban szörnyen megrázta a zenekart és természetesen az egész országot. Emléke azóta is él, rendszeresen megemlékeznek róla volt kollégái.
Peti átigazolása után Jung Norbert lett a másik gitáros Gábor mellett. Ez a felállás is nagy sikereket élt meg. 1991-ben kihozták az Adj új erőt lemezt, amit azóta is az egyik legjobb magyar metál lemeznek tartanak a rajongók. Sikeres turné és egy Metál Lady-lemezes kirándulás után 1992-ben megjelent a Vedd el ami jár lemez, ami fogyás szempontjából továbbra is sikeres volt, ám addigra a hazai zenei piac kezdett átformálódni. Az élőzenére csökkent az igény, művelődési házak helyet klubbokba kényszerültek a zenekarok. Csak a zenéből már nem lehetett megélni, polgári állás után kellett néznie a muzsikusnak, ha talpon akart maradni. Gábor egy általános iskolában kezdett ének-zenét oktatni és teszi a mai napig is. Tarcus, Norbi vendéglátózni kezdtek, majd mikor végleg kiléptek, Pazdera Gyuri is a fegyverletétel mellett döntött.
Gép, Best of, Utolsó merénylet..
Gábor ezután is folyamatosan írt dalokat. Az ezekből készült demót Rudán Joe-val fejezte be, és ezzel meg is született a Gép zenekar. Lemezük (A Gép) 1995 tavaszán jelent meg. Az album a gyenge reklám mellett is jól fogyott, igény volt az élő bemutatásra. Ehhez zenészek kellettek. Az 1996. január 26.-ai koncerten a basszusgitáron Pintér Csaba (akkor még Carmen), a dobokon Vladi( akkori Damned Road) játszott. A buli remekül sikerült, szóba került a folytatás. Pinyő ekkoriban lépett ki a Carmenből, így állandó tagja lett a zenekarnak. A koncerteken Pokolgép dalok is megszólaltak, előjelezve ezzel egy esteleges folytatását a Gép sztorijának. Idővel Vladi az Államokba tette át székhelyét, így a dobokat az ugyancsak Carment otthagyó Szilágyi Ede vette át.
Visszatérve kicsit '95re. Ebben az évben került megrendezésre az ominózus klasszikus felállású búcsúbuli, amin Joe is vendég volt, Paksi Endrével egyetemben. Mindent a közönségért. A Hungaroton ennek alkalmából megjelentetett egy Best of-ot az első négy lemez anyagából. Hiába nem voltak rajta ritkaságok, mégis a mai napig fogy, ahol még kapható, hiszen végre CD-re kerültek a legendás dalok.
Az új korszak 1999 -.
Rudán Joe - ének
Kukovecz Gábor - gitár
Pintér Csaba - basszusgitár
Szilágy Ede - dob
Láris László - gitár
Nagy Dávid - gitár
Tovább a történetben. A '97-es és '98-as évek próbatermi munkával teltek. Az 1999 május 8.-ai Metál Fesztiválon már Pokolgép néven léptek fel az Omen és az Ossian társaságában. Ezután sikeres turnét bonyolítottak, és beindult a dalszerzés, valamint egy új gitáros felkutatása. Láris Csiga Laci a szolnoki Machbetből került Gábor mellé. Az új dalok szövegét Berencsi Attila (Leak) és Nagy Dávid (2001-től gitáros is) írták. A lemez ( Csakazértis) 2000. május 13.-án került a boltok polcaira, és aznap mutatták is be a Pecsában, a meghívott vendég U.D.O. és zenekara volt. A sikeres turné méltó befejezéseképpen nagy koncertet adtak dec.2-án a Pecsában, ami rögzítésre is került. Nem sokkal a koncert után Csiga kiszállt a zenekarból, lévén Szolnokról járt próbálni és ez minden energiáját felemésztette. A legjobbakat neki.
2001 tavaszán megjelent az első angol nyelvű lemez Ancient Fever címmel, márciustól pedig Gábor régi tanítványa, a zenekar szövegírója és barátja Nagy Dávid lett az új gitáros. Júniusban megjelent a téli koncert felvétele (Live).
A zenekar augusztusban a Vajdaságban, szeptemberben Erdélyben tette tiszteletét, nagy örömet okozva ezzel az ottani híveknek. Az ősz a stúdiózás jegyében telt, télen turné, turné hátán. 2002. március 8.-án megjelent az új lemez ( Te sem vagy más), már a Hammer Records gondozásában.
A Pokolgép eddig megjelent albumai:
Totális Metal - 1986 LP MC
01. A jel 02. Pokolgép 03. Démon 04. A tűz 05. Totális Metal 06. Bon Scott emlékére 07. Mennyit érsz 08. Átkozott nemzedék 09. Mindhalálig Rock and Roll 10. ...Tovább
Pokoli színjáték - 1987 LP MC
01. Tökfej 02. Tisztítótuz 03. Ítélet helyett 04. Vallomás 05. Halálra szeretlek 06. Pokoli színjáték 07. 666 08. Éjféli harang 09. Újra születnék 10. Az a szép...
Éjszakai bevetés - 1989 LP MC
01. Gép-induló 02. A lázadó 03. A pokol angyalai 04. A háború gyermeke 05. Most már elég 06. Éjszakai bevetés 07. Tépett madár 08. Itt és most 09. Kár minden szó
Metál az ész - 1990 LP MC
01. Metál az ész 02. Gyulölnek 03. Szabadság szárnyain 04. Egy az Isten Rock and Roll 05. Indulj! 06. Engedj! 07. A kitaszított 08. Ne bántsd a fiút 09. Késo hosnek lenni 10. A dal érted él
Koncertlemez (Live) - 1990 LP MC
01. Metál az ész 02. Kár minden szó 03. Tépett madár 04. Vallomás 05. Itt és most 06. Gép-induló 07. A háború gyermeke 08. Éjféli harang 09. Ítélet helyett 10. Mindhalálig Rock and Roll
Adj új erot - 1991 LP MC CD
01. A harang értem szól 02. Én döntöm el 03. Nincs könyörület 04. Pokolra szállsz 05. Megátkozott világ 06. Adj új erot 07. Aki másképp él 08. Gyozd le a Gonoszt 09. Hol van a szó 10. A világot már nem váltom meg
Vedd el ami jár - 1992 CD MC
01. Feltámadt éj 02. Hozzád szólok (Rocker ima) 03. A fekete özvegy 04. Szakíts, ha bírsz 05. Halálos tánc 06. Az árnyék 07. Szakadék szélén 08. Vedd el, ami jár 09. Mi fáj
Best of "Régi gép" - 1995 CD MC
01. A jel 02. A tűz 03. B. S. emlékére 04. Mennyit érsz 05. Mindhalálig R'n'R' 06. Tökfej 07. Ítélet helyett 08. Vallomás 09. Éjféli harang 10. Pokoli színjáték 11. Újra születnék 12. A háború gyermeke 13. Gép-induló 14. Tépett madár 15. Itt és most 16. Kár minden szó 17. Az a szép...
Utolsó merénylet - 1995 CD MC
01. Pokoli színjáték 02. ...Tovább 03. Pokolgép 04. Maszk 05. Gép-induló 06. Bon Scott emlékére 07. Ítélet helyett 08. Gyozd le a Gonoszt 09. Mennyit érsz 10. A jel 11. Cirkusz és rács 12. A bűn 13. Itt és most 14. A háború gyermeke 15. Vérszívó asszony 16. Éjféli harang 17. Mindhalálig Rock and Roll
A gép - 1996 CD MC
01. A gép 02. Emelej magasba 03. Áradj, vér 04. Hos lettél 05. Kegyelemdöfés 06. Forma-I 07. Végso kaland 08. Te is akarod 09. Marchez Ou Crevez (légiós dal) 10. Ki mondja meg
Csakazértis - 2000 CD MC
01. Osi lázban 02. Én a tuz leszek 03. Ha újra jön az ár 04. Mielott végleg eltunnél 05. Így kellesz 06. Csakazértis 07. Mit tennél, ha látnád 08. Hagyd hátra 09. Szökevény 10. Ha akarom 11. A másik oldal 12. Mégegyszer
Ancient fever - 2001 CD MC
01. Ancient Fever 02. I'll Be The Fire 03. If Flood Comes Again 04. Before You Go Away 05. I Need You 06. Rock And Roll 07. What Would You Do 08. Leave It Behind 09. Fugitive 10. If I Want It 11. The Other Side 12. Once Again
Live - 2001 double CD/MC
Intro (Carmina Burana r.) 01. Tökfej 02. Aki másképp él 03. Osi lázban 04. Mielott végleg eltunnél 05. A jel 06. Feltámadt éj 07. Ha akarom 08. B.S. emlékére 09. Ítélet helyett 11. Mit tennél ha látnád 12. A harang értem szól 13. Légiós dal 14. Tépett madár 15. Gyozd le a Gonoszt 16. Szökevény 17. Hol van a szó 18. Újra születnék
Te sem vagy más - 2002 CD MC
01. Így szép az élet 02. Te sem vagy más 03. Alku, remény 04. Ezerszer 05. Panasz van rád 06. Pokolban úr 07. Ég és föld között 08. Nézz rám 09. Állítsák meg a hintát 10. Tedd a kezed (J.A.)
Momentum - 2002 CD MC
01. Végtelen úton 02. B. S. emlékére 03. Ítélet helyett 04. Nincs könyörület 05. Mégegyszer 06. Hos lettél 07. Szakadék szélén 08. Itt és most 09. Ki mondja meg 10. Csakazértis 11. Tedd a kezed (J.A.) 12. Hozzád szólok 13. Hol van a szó
Bonus videotrack: 14. Mégyegyszer...
A Túlélo - 2004 CD MC
01. Farkasok dala 02. Kánaán 03. Elveszett percek 04. Szívedbol tisztán 05. A túlsó part (In memory of K.J.) 06. A túlélo 07. Dolgozik a vér 08. Sza-rock rá 09. Mindörökké 10. Még ártatlanul (Rocker nemzedék) 11. Ide tartozom
|