Felvidék visszatér
A bécsi konferencia döntése sem a magyar sem a cseh felet nem elégítette ki. Hitler itt is alkalmazta a húzd meg-ereszd meg taktikát, miszerint nem adja vissza az összes követelt területet Magyarországnak, hogy így fenntartsa a cseh-magyar ellenséges és feszült viszonyt...
Az igazság az, hogy Mussolininek köszönhető, hogy egyáltalán visszatért az anyaországhoz egymillió testvérünk.
A döntés értelmében tehát visszatért 12.000 km2 terület , 1.030.000 lakossal. Visszakerült Galánta, Ungvár, Érsekújvár, Léva, Losonc, Rimaszombat, Rozsnyó, Kassa, Munkács, Beregszász. Az új határ ezen városoktól északra húzódott. A csehek megtarthatták Pozsonyt ahol nagyszámú magyar élt és Nyitrát. A csehek, hogy jószándékukat kifejezzék Ipolyságot és Sátoraljaújhely megszállt részének a magyar csapatok általi azonnali megszállását engedélyezte.
![](//gportal.hu/portal/dgabor/image/gallery/1189150431.jpg)
Ipolysággal szemben Diósjenő és Nagyoroszi területén a budapesti 1.honvédgyalogezred állt, amely a kapott parancs értelmében október 11-én bevonult a városba. Ezzel egyidőben a sátoraljaújhelyi kisálomást a VII.vadászzászlóalj szállta meg.
A honvédség vezetésében is változások történtek, mivel Keresztes-Fischer Lajos altábornagy a rá nehezedő felelősség súlya alatt idegkimerülést kapott és saját kérésére felmentették. Az új Vezérkari Főnök Werth Henrik lett, akit vezérezredessé léptettek elő.
A bevonulásra felsorakozott csapatok az alábbiak voltak:
A székesfehérvári II. hadtest (Temessy Milán altábornagy)
- 4.gyalogdandárral Medvénél,
- 5.gyalogdandárral Keszölcnél és Doborgaznál,
- 6.gyalogdandárral Komáromnál november 5-én átkel a Dunán és megkezdi Csallóköz felszabadítását.
A budapesti I.hadtest (nagybaconi Nagy Vilmos altábornagy)
- 2.gyalogdandárral nov.6-án Esztergom-Párkány vonalon átkel a Dunán és Bátor-Keszi-Nagysurány felé nyomul előre.
- 1.gyalogdandár az Ipolyságtól északra lévő területeket és Lévát veszi birtokba,
- 3.gyalogdandár pedig Zsély-Losonc térségében nyomul előre.
A három dandárt követi második lépcsőben a 2.gépkocsizó dandár és a 2.lovasdandár, melyek Fülek-Rimaszombat térségében nyomulnak előre.
A miskolci VII.hadtest (Littay András altábornagy)
- 20.gyalogdandárral Rozsnyót,
- 19.gyalogdandárral Kassát,
- 21.gyalogdandárral a Sátoraljaújhelytől északra és keletre eső országrészt veszi birtokba.
A debreceni VI.hadtest (eberswaldi Siegler Géza altábornagy)
- 1.lovasdandárral a Csap-Tiszaújlak közti határszakaszról nyomul Csap-Ungvár irányába,
- 17.gyalogdandárral Munkácsot és Beregszászt veszi birtokba.
November 5-én hajnalban a 4.és 5. gyal.dandárok elsőként kezdték meg az átkelést a Dunán és még aznap Kis-és Nagymegyerre , másnap pedig Dunaszerdahelyre érkeztek.
A 6. gyal.dandár 6-án bevonult Komáromba és a Komárom-Ógyalla műúton nyomult tovább Érsekújvár felé, melyet 5-án ért el. A komáromi ünnepélyes bevonuláson részt vett Horthy kormányzó is.
November 8-án újra magyar kézen volt az egész Csallóköz és a Vág és Kis-Duna közötti területek. Az 5-gyal.dandár a somorjai és galántai járások területén, a 4.gyal.dandár Ekecs-Dunaszerdahely, a 6.gyal.dandár pedig Érsekújvár térségében állomásozott a csapatok kivonásának kezdetéig.
![](//gportal.hu/portal/dgabor/image/gallery/1189151754.jpg)
Az I.hadtestnél a 2.gyal.dandár november 6-án kezdte meg a bevonulást Párkányba. Az 1. és a 3.gyal.dandárok november7-én és 8-án az Ipolyságtól és Balassagyarmattól északra eső területet , Felsőszemeréd, Palást és Zsély környékét vették vissza. Mivel ez a hadtest igen hosszú szakaszon (Esztergomtól Bánrévéig) nyomult előre, előre kellett vonni a Salgótarján térségében felvonult 2.lovasdandár és 2.gépkocsizó dandár részeit is. November 9-én a 2.lovasdandár csapatai bevonultak Fülekre és Rimaszombatba, 10-én pedig az 1. és a3. gyal.dandár birtokba vette Lévát és Losoncot.
A hadtest balszárnyán előnyomuló 2.gyal.dandár egyik ezrede Magyarszőgyén térségét, a másik Nagysallót szállta meg. A Garam mentén tevékenykedő 11.folyambiztosító század nyomult a dandárral előre.
Verebélyt az I.vadászzászlóalj századai Léváról kiindulva november 10-én érték el.Ez volt ebben az irányban a legtávolabbi pont ameddig a magyar csapatok előre nyomulhattak.
![](//gportal.hu/portal/dgabor/image/gallery/1189151168.jpg)
Kattints a képre ha nagy méretben szeretnéd látni!
A jobbszárnyon a debreceni VI.hadtest november 6-án kezdte meg tevékenységét a Beregszásztól délre eső országrészben. A 17.gyal.dandár Badalónál és Beregsuránynál lépte át a határt és november 9-én bevonult Beregszászra ahol átvette a helyi lakosságtól az egykori munkácsi 11.honv.gyalogezrednek a csehek elől 20 éve rejtegetett zászlaját. November 10-én már Munkácsot vették birtokba a csapatok.
Az 1. lovasdandár Nagypárkány és Perbenyik felől Ungvár-Szerednye felé nyomult előre, egy napi menet után Ágcsenyő-Királyhelmec-Lelesz térségébe ért.
Ungvár ünnepélyes átvételére november 10-én került sor.
A visszacsatolt Felvidék felszabadításának utolsó felvonásaként Horthy kormányzó nov.11-én Rátz Jenő honvédelmi miniszter, Sónyi Hugó honvédfőparancsnok és Wert Henrik vezérkari főnök kíséretében ünnepélyesen bevonult a lelkesen ünneplő, zászlódíszbe öltözött Kassára.
Minden felszabadított városban zúgtak a harangok , az utakon boldogságtól zokogó emberek térdepeltek a honvédeink virággal borított utakon lépdeltek. A visszatért Felvidéken egyetlen ember sem beszélt más nyelven csak magyarul.
Trianon láncai elpattantak.
|